O autorce

Z wykształcenia jestem technologiem żywności o specjalizacji biotechnologia. Na studiach zdobyłam solidne podstawy teoretyczne z zakresu piwowarstwa, wsparte praktyką w nieistniejącym już browarze w Krakowie. Kończąc studia zaczęłam pracę jako piwowar w Browarze Belgia w Kielcach, ucząc się fachu od najlepszych, to tam zapałałam miłością do piw belgijskich i to tam poznałam różnorodność piwnego świata. Uczestnicząc w codziennych panelach degustacyjnych oraz w bardzo rozbudowanym szkoleniu sensorycznym przekonałam się, że piwo można oceniać wszystkimi zmysłami, przekonałam się też ile piwo kryje w sobie przeróżnych aromatów i smaków.

Gdy postanowiłam przenieść się na piwny Śląsk i zrezygnować z pracy w browarze, czegoś w życiu mi brakowało, chyba zdążyłam się uzależnić od piwowarstwa, od tego niepowtarzalnego zapachu zacieranego ziarna i widoku fermentującego piwa… Zaczęłam warzyć piwo w  domu! Pochłonęło mnie to bez reszty. Osiągnęłam kilka sukcesów m.in. zdobyłam tytuł Grand Championa Festiwalu Birofilia 2010 oraz  tytuł Piwowara Roku 2010. Udało mi się uwarzyć też troszkę większe warki: w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie, w Pracowni Piwa w Modlniczce oraz w Browarze Meiers Lebenslust w Hannoverze.

Przedłużeniem pasji stało się prowadzenie sklepu piwowarskiego, . Teraz chcąc dostarczać piwowarom nie tylko sprzęt i surowce, ale także wiedzę postanowiłam założyć blog.

Zachęcam do czytania i warzenia!

Dorota Chrapek

Dori