Belgian Golden Strong Ale – wskazówki do zacierania, chmielenia, fermentacji

17 maja 2016 o 07:14

Belgian Golden Strong Ale, określiłabym jako piwo o średnim stopniu trudności. Bardzo dużo uwagi należy poświęcić fermentacji tego piwa. Piwo jest jasne, lekko chmielone i wszelkie wady są łatwo wyczuwalne.

Zacieranie: Najlepiej jest zacierać infuzyjnie, wydłużając maksymalnie przerwę maltozową, aby zwiększyć stopień odfermentowania. W browarze Moortgat sam proces zacierania trwa ponoć 4 godziny i jest to wielostopniowa infuzja, pozwalająca rozłożyć maksymalnie skrobię. W browarze domowym nie ma potrzeby aż tak długo „się bawić”…

 

Gotowanie i chmielenie: brzeczka Duvela gotowana jest ponoć 90 minut, ⅔ chmielu  dodawane jest w 25 minucie gotowania, reszta w 60 minucie. Jeśli chcemy uzyskać ładny aromat chmielowy proponuję dodać ostatnią dawkę na sam koniec gotowania. Cukier najlepiej jest dodać tuż przed wyłączeniem palnika, tak aby nie zdążył się skarmelizować i przyciemnić barwy piwa. Aby zapobiec przypaleniu dobrze jest wcześniej odebrać trochę brzeczki i  rozpuścić w niej cukier.

 

Fermentacja i leżakowanie: tylko duża dawka zdrowych drożdży zagwarantuje nam bezproblemową fermentację. Warto więc zrobić duży starter przed zadaniem drożdży do brzeczki i porządnie ją napowietrzyć. Oczywiście można użyć gęstwy po wcześniej zrobionym lekkim piwie. Fermentację dobrze jest zacząć w dość niskiej temperaturze (16-17°C) i stopniowo ją podnosić do około 25-28°C, tak jak to robią w belgijskich browarach. Oczywiście łatwo zrobić to w przemysłowym browarze, trochę trudniej w domowym. Jeśli nie mamy innego wyjścia można zacząć fermentację w trochę wyższej temperaturze rzędu 19-20°C i pozwolić jej wzrosnąć o kilka stopni. Po zakończeniu fermentacji piwo dobrze jest mocno schłodzić. Fermentację cichą najlepiej będzie przeprowadzić w chłodni w temperaturze kilku stopni Celsiusza.

 

Rozlew i refermentacja: Należy pamiętać, że BGSA powinno być solidnie nasycone CO2 i celować powinniśmy w nasycenie rzędu 4,2vol. Po dodaniu cukru lub glukozy butelki z piwem należy umieścić na tydzień lub dwa w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, a następnie przechowywać w chłodzie.
Serwowanie: Z pierwszą degustacją trzeba się wstrzymać przynajmniej kilka tygodni. Po około 3 miesiącach piwo powinno być już zharmonizowane. BGSA serwujemy w temperaturze 7-13°C, oczywiście w ładnym kielichu, pokalu, goblecie, tulipie. Będzie się ono dobrze komponować z parmezanem, z daniami z ryb, drobiu, owoców morza, ale także z delikatnymi deserami np. musami owocowymi.

Artykuł ukazał się w kwartalniku PIWOWAR 15/2014 (w lekko zmienionej wersji ;))

 

Polecam pozostałe wpisy dotyczące BGSA:

Belgian Golden Strong Ale– historia i charakterystyka

– Belgian Golden Strong Ale – surowce